در این قسمت با هم مروری داریم بر گذشته ریک فلیر .

    

ریچارد مورگان فلیهر ملقب به " نیچر بوی " ریک فلیر متولد 25 فبریه 1949 ، ( هم اکنون دارای 60 سال سن ) . دارای قدی به طول 185 سانتیمتر و وزنی برابر 110 کیلوگرم است . متولد شهر تنسی در ممفیس . ریک که پدر و مادر واقعی خود را ندیده است توسط یک زن و شوهر که سرپرستی او را بر عهده گرفته بودند بزرگ شد ، (  اوایل او در محله " ادینا " در مینه سوتا زندگی میکرد که بعد از مدتی به شارلوت در کارولینای شمالی نقل مکان نمود ) . او دانشجوی رشته پزشکی در دانشکده مینه سوتا بود . ناپدری او نیز پزشک بود و نا مادریش یک بازیگر زن . در سال 1967 ریک از طرف دبیرستان به سمت رسلینگ کشیده شد . فلیر در سن 22 سالگی توسط "ورن گین" آموزش های لازم را دید و یک سال بعد در دهم دسامبر 1972 به طور رسمی وارد AWA شد . ریک طی دو سال در AWA فعالیت داشت که در سال 1974 فلیر به دلیل نقل مکان به شهر شارلوت به NWA رفت و کارش را در آنجا ادامه داد ، در همان دوران بود که فلیر لقب "NATURE BOY" را برای خود انتخاب کرد . اولین مسابقه رسمی ریک فلیر در NWA به 17 می 1974 بر میگردد که توانست حریف خود "لز تیچر" را شکست دهد . کمی بعد فلیر با شکست "پال جونز" توانست عنوان NWA Mid Atlantic Television title را از آن خود کند که این اولین عنوان رسمی فلیر در دوران حرفه ایش بود ، از اواخر سال 1975 تا اوایل سال 1976 مصدومیتی برای ریک پیش آمد و کمر او دچار شکستگی شد که به مدت سه ماه از میادین به دور بود  . فلیر پس از بازگشت همچنان در NWA فعالیت داشت و در آنجا همراه با بزرگانی همچون : بوبو برازیل ، دادی روگرز ، جیمی اسنوکا ، بیگ جان استاد ، کن پاترا ، بلک جک ، ایرون شیک ، گرگ ولنتاین ، رودی پایپر ، ایوان کولوف و ... به یک سوپراستار بزرگ و کامل تبدیل شد .

       

ریک فلیر قهرمان شانزده دوره ی سنگین وزن جهان :

پر افتخار ترین سوپراستار تاریخ  به حساب میآید که توانسته است 16 بار عنوان قهرمانی سنگین وزن را کسب نماید :

 1. هفدهم سپتامبر 1981 :: با برد برابر داستی رودز - St Louis
 2. بیست و چهارم نوامبر 1983 :: با برد برابر هارلی ریس - Starrcade - steel cage match
 3. بیست و چهارم می 1984 :: با برد برابر کری وان - Japan
 4. هفتم سپتامبر 1986 :: با برد بر داستی رودز - St Louis
 5. بیست و ششم نوامبر 1987 :: با برد بر ران گاروین - Starrcade - steel cage match
 6. چهارم می 1989 :: با برد برابر ریکی استیمبات - Wrestle War
 7. یازدهم ژانویه 1991 :: با برد برابر استینگ - East Rutherford, NJ
 8. نوزدهم ژانویه 1992 :: برنده مسابقه 30 نفره رویال رامبل و گرفتن WWF Champion title
 9. یکم سپتامبر 1992 :: با برد برابر رندی سویج - Hershey, PA
 10. هجدهم جولای 1993 :: با برد برابر بری ویندهام - Clash of Champions 24
 11. بیست و هفتم دسامبر 1993 :: با برد برابر ویدر - Starrcade
 12. بیست و هفتم دسامبر 1995 :: با برد برابر رندی سویج - Starrcade
 13. یازدهم فبریه 1996 :: با برد برابر رندی سویج - Superbrawl - steel cage match
 14. چهاردهم مارچ 1999 :: با برد برابر هولک هوگن - Uncensored - first blood match
 15. پانزدهم می 2000 :: با برد برابر جف جرت - Monday Nitro
 16. بیست و نهم می 2000 :: با برد برابر کوین نش - Monday Nitro

البته ریک فلیر دارای عنوان های زیادی است که در این قسمت شاهد انها هستید :

o - WWE World Tag Team Champion [3] Times

o - WWE Intercontinental Champion

o - WCW United Statet Champion

o - WWF Royal Rumble Winner 1992

o - Missouri Heavyweight Champion

o - NWA United Statet Champion [3] Times

o - NWA World Tag Team Champion [2] Times

o - Mid-Atlantic Tag Team Champion [4] Times

o - Mid-Atlantic Television Champion [2] Times

 

لقب ها :

o - The Nature Boy
o - The REAL World's Champion
o - Slick Ric
o - The Greatest Wrestler Of All Time
o - The Dirtiest Player in the Game
o - Naitch

همسر ها :

ریک فلیر تا کنون سه بار ازدواج کرده است که از دو تای انها صاحب چهار فرزند شده است .

 1. لسلی گود من : همسر اول فلیر -  از 28 اگست 1971  تا  18 جولای 1983 - دارای دو فرزند
 2. الیزابت فلیر : همسر دوم ریک - از 27 اگست 1983 تا سال 2006 - دارای دو فرزند
 3. تیفنی وندیمارک : همسر سوم ریک - از 27 می 2006 تا کنون

کوتاه و جالب از ریک فلیر

 • موی با پروکسید سفید شده ی بور
 • فریاد زدن او : "Wooooooooooooooooo"
 • همیشه با زینتی آراسته وارد رینگ میشود
 • حرکت پایانی : Figure Four Leg Lock
 • در 29 اپریل 1995 در کره شمالی در میان 195 هزار تماشاچی برابر آنتونیو اینوکی قرار گرفت .
 • بر اساس یک رای گیری به عمل آمده سومین کشتی گیر برتر قرن شناخته شده است .
 • شخصی که اکثر سوپراستار های امروزی او را الگوی خود قرار دادند .
 • دو پسر به نامهای "دیوید" و "ره ید" ، دو دختر هم به نامهای "میگن" و "اشلی" دارد .
 • میگن و دیوید حاصل ازدواج اول او هستند ،میگن خانواده تشکیل داده است و دیوید هم رشته پدری را دنبال میکند
 •  اشلی هم مربی ورزش است و علاقه زیادی به والیبال دارد ، "ره ید" هم دانشجو .
 • او تنها سوپراستاری است که عنوان های قهرمانی NWA & WWF & WCW را در پرونده خود دارد .
 • او بهترین دوست خود را رودی پایپر میداند .
 • در یکی از نایترو های WCW او دچار حمله قلبی شده است که سریعا به بیمارستان منتقل شده است .
 • در سالهای 81 ، 84 ، 85 ، 86 ، 89 و 92 برای شش سال به عنوان مرد سال PWI انتخاب شده است .
 • سر گروه تیم Four Horsemen .
 • او یک مدرسه شبانه روزی خیریه افتتاح نموده است .
 • ریک در سال 2004 صاحب نوه شد ، دختر بزرگ او صاحب یک دختر شد که او را Morgan Lee Ketzner نامیدند .
 • ریک اعلام کرده که برای فرزندانش هم پدر بوده و هم مادر و هیچ وقت احساس تنهایی نکرده است .

نقل قول های خصوصی ریک فلیر

 • برای اینکه یک مرد واقعی باشید باید رنج های زیادی بکشید .
 • ریک فلیر عاشق سوار شدن بر اتومبیل کالسکه ای ، پرواز کردن و همچنین بوسیدن ناگهانی است .
 • اگر عاشق نشدید ، ریک به شما عشق را میآموزد .

مروری بر ادوار گذشته ریک در موقعیت های گوناگون

 • دهه ی 80 ، قهرمان سنگین وزن NWA ، و Four Horsemen

این دهه آغاز خوبی برای فلیر بود چرا که در این دهه او توانسته بود که شش بار قهرمان سنگین وزن جهان بشود . اگر چه فلیر در بعضی شوها نشان خود را از دست میداد ، اما به سرعت آن را پس میگرفت . ضمن اینکه در این دهه او گروه Four Horsemen را هم تشکیل داد .

 • فلیر در دابلیو دابلیو اف

دراواخر سال 1991 ریک در دابلیو دابلیو اف دیده میشد . که همین باعث شد تا او در رویال رامبل 1992 حضور پیدا کند و با خوش شانسی نفر اول رویال بشود و ضمن اینکه قهرمان WWF هم بشود . زیرا قرار بود که هر کسی که برنده ی رویال رامبل 1992 شود کمربند WWF Champion به او تعلق گیرد . اما در رسلمنیا همان سال رندی سویج توانست که ریک را شکست داده و هنوان قهرمانی از آن خود کند . در ساتردی نایت مین ایونتی که بعد از رسلمنیا انجام شد تیم هولک هوگن و سید توانستند که تیک ریک فلیر و اندرتیکر را شکست دهند ، ریک در همان سال با کمک ریزر رامون توانست که کمربند قهرمانی را بار دیگر از رندی سویج پس بگیرید و نهمین قهرمانی خود را جشن بگیرید . در یکی از هاس شو ها هم برت هارت توانست که ریک فلیر را شکست داده و خود را قهرمان WWF کند .  فلیر تا اوایل سال 1993 در دابلیو دابلیو اف حضور داشت . اخرین حضور او در دابلیو دابلیو اف برمیگردد به 25 ژانویه 1993 در Monday Night Raw  که مستر پرفکت توانسته بود ریک فلیر رو شکست بده .

    

 • بازگشت فلیر به دابلیو سی دابلیو

در 18 جولای 1993 ریک فلیر بعد از استراحت شش ماهه به دابلیو سی دابلیو بازگشت ، و در همان بازگشتش توانست کمربند قهرمانی سنگین وزن را بار دگر به آلبوم افتخارات خودش افزون کنه ، در اواخر سال 1995 ریک باز هم گروه Four Horsemen را تشکیل داد ، در اواسط سال 1996 درگیری های بین این گروه و NWO پیش امد که یکی از بهترین دوران WCW بود ، ریک در اواخر سال 1996 دچار مصدومیت شد و برای بهبودی آن به ژاپن رفت ، ریک در مارچ 1997 باز به دابلیو سی دابلیو بازگشت ، در اوایل سال 1998 مشکلاتی بین او و اریک بیشاف جنرال منیجر بخت دابلیو سی دابلیو پیش آمد و این باعث شد که ریک برای مدتی از دابلیو سی دابلیو به دور باشه ، فلیر در اکتبر سال 1998 با بازگشت خود توانست که در همان شب اریک بیشاف را شکست دهد ، اما در PPV استارکید سال 1998 مغلوب او شد ، ریک تا اواسط سال 2000 در دابلیو سی دابلیو فعالیت داشت و توانست در این مدت برای سه بار دیگر قهرمان سنگین وزن شود که آخرین آن هم برابر کوین نش بود ، آخرین مسابقه ریک در سال 2000 برابر پسرش دیوید فلیر بود که آن مسابقه را با شکست پشت سر گذاشت و برای مدتی دابلیو سی دابلیو را ترک نمود ، اما در فبریه سال 2001 ریک باز به دابلیو سی دابلیو بازگشت . اما لیگ دابلیو سی دابلیو در تاریخ 26 مارچ به طور رسمی به فعالیت خود پایان داد که در آنروز استینگ و ریک فلیر مقابل هم قرار گرفته بودند .

 • حضور دوباره فلیر در دابلیو دابلیو اف

در 19 نوامبر 2001 دابلیو دابلیو اف سورپرایز بزرگی داشت و ان حضور فلیر در دابلیو دابلیو اف بود ، استوری لاین ریک در دابلیو دابلیو اف با وینس مک مهن شروع شد که در رویال رامبل سال 2002 ریک توانست در مسابقه استریت فایت وینس را شکست دهد ، بعد از آن اندرتیکر  ریک فلیر را حریف خود در رسلمنیا 18 معرفی میکند که در رسلمنیا آندرتیکر توانست که ریک را شکست دهد ، مدتی هم درگیری های بین او و کریس جریکو پیش امده بود ، در همان سال عکس ریک فلیر بر روی پوستر WWF Draft بود ، در بکلش 2002 فلیر با کمک به آندرتیکر باعث شد که استون کلد بازنده ی میدان باشه و این تیکر باشد که به مصاف هوگن در جاجمن دی برای چمپین شیپ برود ، فلیر بعد از آن به سمت گروه nWo رفت و در جاجمن دی هم او و بیگ شو توانستند که در مسابقه هندی کپ مچ استون کلد را شکست دهند ، ریک تا قبل از سپتامبر سال 2002 استوری لاین کوتاهی با ادی گئررو داشت و در آنفورگیون سال 2002 با کمکی که به تریپل ایچ کرد باعث شد تا تریپل ایچ قهرمان سنگین وزن باقی بمانه .

 • Evolution

در 18 نوامبر 2002 با آمدن باتیستا و رندی اورتن گروه ایوولوشن تشکیل شد ، در همان ابتدا اسکات استینر رقیب اصلی این گروه بود که اتفاقات جالبی در این مدت رخ داد ، اما بعد از نو وی ات 2003 که تریپل ایچ توانست که استینر را در مسابقه چمپین شیپ شکست بده ، استوری اینها به پایان رسید ، بوکر تی رقیب بعدی این گروه بود که در رسلمنیا 19 تریپل ایچ توانست که او را هم شکست دهد ، از ان پس شان مایکلز و کوین نش از مخالفان این گروه بودند و مسابقات زیادی بین ایوولوشن و انها رخ داد که اکثریت انها با پیروزی های ایوولوشن خاتمه میافت ، اما اصلی ترین حریف گروه ایوولوشن بیل گلدبرگ بود که او تنها کسی بود که توانسته بود به تنهایی از پس این گروه برآید ، در ارماگدن 2003 تمامی اعضای گروه ایوولوشن صاحب کمربند شدند ، رندی اورتن با پیروزی برابر راب ون دم توانست که کمربند بین قاره ای را از آن خود کند . ریک فلیر و باتیستا هم توانسته بودند که کمربند های تگ تیم را مال خود کنند . تریپل ایچ هم در مسابقه ی سه نفره توانست که کین و گلدبرگ را شکست دهد و کمربند سنگین وزن جهان را مال خود کنه . این بهترین و تاریخی ترین شب برای ایوولوشن بود ، در 16 فبریه سال 2004 راب ون دم و بوکرتی توانستند که باتیستا و ریک فلیر را شکست دهند و قهرمانان جدید تگ تیم شوند . کریس بنوا هم در رسلمنیا 20 توانست که کمربند تریپل ایچ را مال خود کند ، ادج هم در ونجنس 2004 با برد برابر رندی اورتن قهرمانی اورتن را از او گرفت . این مدت بدترین زمان این گروه بود . اما در سامراسلم 2004 رندی اورتن توانست که کمربند سنگین وزن را از کریس بنوا بگیره و جوان ترین قهرمان سنگین وزن تاریخ رسلینگ شود ، در شب بعد سامراسلم ایوولوشن در جشنی که برای قهرمانی اورتن گرفته بودند ناگهان به اورتن حمله کردند و تریپل ایچ چلنجر اورتن در آنفورگیون 2004 شد و توانست که کمربند سنگین وزن را از اورتن بگیرید ، ایوولوشن تا اوایل سال 2005 همچنان پا بر جا بود که با حوادثی که در ایلمنیشن چیمبر رخ داد و باز بینی فیلم آن در راء فردای نیو یرز ریوولوشن باعث شد که باتیستا هم از این گروه خارج شود و استوری لاین او با تریپل ایچ و ریک فلیر آغاز شود که در نهایت هم در رسلمنیا تریپل ایچ را شکست داد و برای اولین بار قهرمان سنگین وزن جهان شد .

 • ماه می 2005 و طلاق الیزابت فلیر

الیزابت فلیر همسر دوم ریک فلیر طی اظهاراتی که به دادگاه نموده بود خواستار جدایی از ریک شده بود . دلایل او برای طلاق :

 1. کتک زدن های مکرر
 2. مصرف بی رویه مشروب
 3. فریاد های مکرر
 4. ضمن اینکه او اعلام کرد که یکبار ریک قصد خفه کردن او را داشته

به حر حال این دو در ماه می 2005 از یکدیگر جدا شدند .

 • قهرمانی بین قاره ای

فلیر در انفورگیون 2005 توانست که کارلیتو را شکست دهد و قهرمان جدید بین قاره ای شود .

 • ریک فلیر و تریپل ایچ

 در تاریخ سوم اکتبر سال 2005 در یک شب ویژه در راء تریپل ایچ و ریک فلیر به مصاف کارلیتو و کریس مسترز رفته بودند که بعد از مسابقه تریپل ایچ ناگهان با اسلچهمر (پتک) به ریک فلیر حمله ور شد و به طور وحشتناکی فلیر را خون آلود نمود ، درگیری های انها تا تابو توئزدی 2005 ادامه داشت که در تابو توئزدی ریک فلیر توناست در مسابقه استیل کیج فلیر را شکست دهد و از قهرمانی خود دفاع کند ، درگیری آنها تا سروایوور سیریس سال 2005 همچنان ادامه داشت که در سروایوور سیریس این تریپل ایچ بود که توانست در مسابقه لست من استندینگ مچ ریک فلیر را شکست دهد .

  

ریک فلیر روند خوبی را در یائ ادامه میداد و به مانی این د بنک رسلمنیا 22 هم راه پیدا کرد . بعد از رسلمنیا با حضور اوماگا در راء درگیری های ریک با اوماگا آغاز شد و در بکلش هم با هم مسابقه دادند که اوماگا برنده ی آن مسابقه بود . بعد از بکلش درگیری های او و میک فولی آغاز شد که تا سامراسلم 2006 ادامه داشت که ریک در همه ی انها پیروز بود . در آن دوران بود که رودی پایپر ، داستی رودز و اس جی تی اسلاتر به راء آمده بودند و کمک حال فلیر بودند ، در سروایوور سیریس سال 2006 هم تیم فلیر توانست که تیم اسپریت اسکواد را شکست دهند و قهرمانان جدید تگ تیم شوند . فلیر دورانی هم با کنی و ریتد ار کی او استوری داشت که در درفت سال 2007 به اسمکدان منتق شد . ریک فلیر در اسمکدان نتایج خوبی را گرفت و در بعضی هفته ها با باتیستا تگ تیم بودند . چندی بعد ریک باز به راء منتقل شد ، در جشن 15 ساله شدن راء گروه ایوولوشن تنها برای یک شب تشکیل شد و باتیستا ، ریک فلیر و تریپل ایچ توانستند که تیم رندی اورتن ، ادج  و اوماگا را شکست دهند .

   

 • Career Threatening Matches

در اواخر سال 2007 برای فلیر مسابقات Career Threatening Matche در نظر گرفته شد ، که ریک فلیر اگر بازنده ی ان مسابقات میشد باید از دنیای کشتی خداحافظی میکرد ، ابتدا در راء برابر رندی اورتن قرار گرفت که این مسابقه را با پیروزی پشت سر گذاشت ، سپس برابر اوماگا قرار گرفت که او را هم شکست داد . بعد از آن نوبت به تریپل ایچ رسید که آن مسابقه هم با پیروزی فلیر به اتمام رسید ، در 14 ژانویه 2008 ویلیام رگال را شکست داد ، در رویال رامبل برابر ام وی پی قرار گرفت و توانست که اون را هم شکست بده ، در اسمکدان باز هم ام وی پی را مغلوب خود کرد ، در نو وی آت برابر میستر کندی قرار گرفت و توانست که کندی را هم شکست دهد ، در هفده مارچ برابر وینس مک مهن فائق امد . بعد از نو وی ات اعلام شد که فلیر جزو هال او فیمر های سال 2008 است که داستان او و شان مایکلز آغاز شد . قرار شد تا این دو در رسلمنیا برابر یکدیگر قرار گیرند و یکی از به یاد ماندنی ترین مسابقات تاریخ رسلینگ رقم خورد . در این مسابقه نفس گیر این شان مایکلز بود که توانست ریک فلیر را شکست دهد و باعث شود که ریک برای همیشه از دنیای کشتی حرفه ای خداحافظی کند .

   

 • مراسم خداحافظی و تقدیر از ریک فلیر

در شب بعد از برگزاری رسلمنیا 24 در راء مراسم با شکوهی برای ریک فلیر ترتیب داده شد که به نوعی با شکوه ترین مراسم های تاریخ دابلیو دابلیو ای بود ، در آن شب اکثر کشتی گیران قدیمی و فعلی به نوبت با معرفی کردن آنها توسط تریپل ایچ وارد رینگ میشدند و فلیر را در آغوش میگرفتند و از او تقدیر و تشکر میکردند ، تماشاچیان هم  با هم فریاد "Thank You Ric" سر میدادند ، بسیار شب زیبا و پر احساسی بود ، به طوریکه شاهد اشک بر گونه های اکثر حاضرین آن شب بودیم . ضمن اینکه در همان شب آندرتیکر  نیز وارد شد و برای ریک فلیر احترام گذاشت . بعداز او هم وینس مک مهن که در آن دوران اصلا در شوء ها حضور نداشت وارد شد . ریک به همراه خانواده  خود رینگ را ترک و با تک تک سوپراستار ها دست داد و ورزشگاه را ترک نمود . به این ترتیب ریک با یک مراسم با شکوه از دنیای کشتی حرفه ای خداحافظی کرد .

   

باتیستا بعد از آن هفته اعلام نمود که به دلیل باز نشسته شدن ریک فلیر توسط شان مایکلز قصد انتقام جویی از مایکلز را داره .

فلیر در دوران بازنشستگی خود چندین بار در شب های ویژه ی راء حضور پیدا می کرد . تا همین چندی پیش که کریس جریکو با توهین هایی که به لجند ها میکرد شاهد این شدیم که فلیر برای مدتی کوتاه باز به راء باز گرده و درگیری هایی بین جریکو  با  ریک فلیر ، رودی پاپیر ، ریکی استیمبات و جیمی اسنوکا پیش امد که کریس جریکو در رسلمنیا توانست که در یک مسابقه ی هندی کپ ایلمنیشن مچ  تیم سه نفره لجند ها که همراه با ریک فلیر بودند را شکست بده . اما بعد از مسابقه میکی رورک وارد میشود و با یک ضربه جریکو را نقش زمین میکند و به همراه فلیر خوشحالی میکنند . این آخرین حضور فلیر در دوران حرفه ای اش بود .

 • هوم ویدیو

تا کنون شش هوم ویدیو مربوط به شخصیت ریک فلیر ریلیز شده است که به ترتیب لیست کرده ایم :

Ric Flair 2 Decades of Excellence (1995) - VHS

Nature Boy Ric Flair (1999) - VHS

The Ultimate Ric Flair Collection (2003) - 3 DVD SET

Ric Flair & The Four Horsemen (2007) - 2 DVD SET

Nature Boy Ric Flair - The Definitive Collection (2008) - 3 DVD SET

Legends Of Wrestling - "The Nature Boy" Ric Flair and Sgt. Slaughter (2009) - DVD

البته هوم ویدیو های دیگری از ریک فلیر ارائه شده است که اغلب مربوط به شرکتهای خصوصی هستند .

 ( همانند RF VIDEO ) . 

 

                                                                                                        THE   END